Emigracje

Wyjazd do Niemczech -Najważniejsza rzecz czyli mieszkanie .

By

Wyjazd do Niemczech -Najważniejsza rzecz czyli mieszkanie .

Pamiętam jakby to było wczoraj gdy stawiałam swoje pierwsze kroki w Niemczech ,pamiętam jak czułam się każdego dnia zestresowana bo wiecie wyjechać za granicę nie jest trudno ,pracy nie brakuje i są agencje ,które nam pomogą krok po kroku w naszym wyjeździe jednak odnaleźć się tutaj oj nie jest wcale tak łatwo tym bardziej jeśli nie mówi się po Niemiecku.

Pamiętam też jak wertowałam po Internecie za różnymi artykułami,które coś by podpowiedziały ,z których mogłabym się czegoś dowiedzieć więcej dlatego pomyślałam ,że może warto zacząć pisać o swoich przeżyciach w tym kraju ,pisać co wiem o życiu tutaj ,jak to wygląda moim okiem ,kto wie może te wpisy pomogą komuś tak jak mi kiedyś pomagały wpisy innych ludzi .

Więc od czego zacząć życie w Niemczech ? 

W dzisiejszym wpisie postaram się w prosty sposób opisać Wam krok po kroku jak wygląda najważniejsza sprawa czyli znalezienie dachu nad głową w tym kraju zwanym Niemcami.

Jeśli wyjeżdżasz samemu bez rodziny to na początek warto szukać pokoju do wynajęcia a nie całego mieszkania gdyż jest to łatwiejsza ,szybsza i pewniejsza forma, że się uda  niż rzucenie się na głęboką wodę próbując wynająć mieszkanie .Natomiast jeśli całą gromadką no to wiadomo potrzeba mieszkanka .

Dlaczego wynajęcie mieszkania jest trudniejsze ?

Bo jeśli chodzi o mieszkania no to raz ,że potrzebna będzie na to spora gotówka ,to znaczy sama kaucja to kwota za 2 bądz 3 czynsze na raz plus pierwszy czynsz z góry za mieszkanie i to płatne wszystko od razu przy podpisaniu umowy czyli jeśli np.znajdziemy mieszkanie ,które kosztuje 600e wynajmu dla właściciela mówię bez opłat typu prąd ,gaz itd ..sam czynsz bez dodatkowych opłat to zapłacić trzeba będzie od razu 2400 euro a to jest niezła sumka .Fakt taki ,że czasem idzie się dogadać z właścicielem aby kaucję płacić np.w trzech ratach ale trzeba wiedzieć ,że  nie każdy się na to zgadza .

Wynajęcie natomiast pokoju z dostępem do wspólnej kuchni i łazienki to sporo tańsza opcja bo kaucja często zdarza się ,że jest pobierana tylko równoważności 1 czynszu więc no jest to spora różnica  .Powiedzmy ,że wynajęcie pokoju kosztuje ok 300e miesięcznie więc przy podpisaniu umowy musimy zapłacić tylko 600e bo czynsz z góry plus kaucja i to są pieniądze ,które myślę są kwotą do ogarnięcia na dzień dobry w Nowym kraju .

Po drugie wynajęcie mieszkania tutaj nie jest wcale łatwe .Jeśli szukamy u prywatnych osób to papierologia jest mniejsza a jeśli przez agencje to nooo uwaga jest trochę tego co musimy przedstawić agencji zanim w ogóle pozwolą nam obejrzeć mieszkanie .Przede wszystkim jeśli startujemy do wynajęcia mieszkania to wymagane będą od nas paski wypłaty i wpływy na konto ,że ta wypłata wpłynęła. Więc jeśli zaczynamy dopiero życie w Niemczech ciężko będzie pokazać co najmniej 3 miesięczne albo nawet pół roczne wpływy z niemieckiej pracy a biorąc to pod uwagę dla właściciela mieszkania będziemy taką pustą kartką i może się bać wynająć nam mieszkanie i wybierze kogoś kto bez problemu wszystko dostarczy .

Nawiązując do tego musicie wiedzieć ,że w Niemczech jeśli chodzi o wynajęcie mieszkanie to odbywają się tak zwane castingi. Co to znaczy ? ..Agencja bądz właściciel prywatny a najczęściej agencja zbiera papiery od paru osób i potem wybiera dopiero kilka komu pokaże mieszkanie i wtedy też dopiero wybiera najemcę .Często też jest tak ,że jeśli startuje Niemiec i Polak no to wynajmują Niemcowi .Ale nie wsadzam wszystkich do jednego worka i oczywiście nie mówię ,że zawsze i wszędzie tak jest .Jeśli udaje się znaleźć mieszkanie nie przez agencję a od osoby prywatnej no to szanse są większe bo taka osoba mało kiedy robi castingi.

Teraz może parę słów gdzie szukać tego pokoju czy mieszkania ?

Najpopularniejsze strony w Internecie to 

 • www.immowelt.de
 • www.immobilienscout24.de
 • www.ebay.kleinanzeigen.de
 • www.meinstadt.de

Na ebay.kleinanzeigen znajdziecie najwięcej ofert od osób prywatnych .Przez agencję też są ale prywatne osoby najczęściej ogłaszają się na tej stronie oraz w gazecie ,która roznoszona jest w soboty.Tak ,tak w gazetach też warto spoglądać .

Kolejna ważna rzecz o której powinniście wiedzieć to Schufa .

Schufa-Auskunft – jest to informacja o naszej zdolności kredytowej ,wypłacalności ,nie zaleganiu z płatnościami na terenie Niemiec .Oczywiście właściciel mieszkania nie zawsze tego wymaga, ale może o to poprosić .

Tak jak mówiłam jeśli chcemy wynająć pokój to jest to sporo prostsza sprawa i dokumenty potrzebne do tego to przeważnie dowód osobisty bądź paszport oraz umowa o pracę .

Natomiast …

Jakie dokumenty będą potrzebne do wynajęcia mieszkania ??..

Tutaj jest tego sporo więcej i powtórzę się zależy czy mieszkanie wynajmujemy przez agencję czy od osoby prywatnej .Jednak na pewno w obu przypadkach potrzebne będą

 • umowa o pracę
 • paski wypłat z ostatnich 3 miesięcy czasem 6
 • wpływy na konto ,że ta wypłata wpłynęła
 • wyciąg z Schufa
 • papier o zameldowaniu na terenie Niemiec .Jeśli to nasze pierwsze zameldowanie to papier o poprzednim zameldowaniu .

Podsumowując chciałabym jeszcze od siebie dodać też to ,że tej dziedzinie potrzebne jest też szczęście .Czasem jest bardzo ciężko znaleźć mieszkanie i niektórzy odpowiedniego szukają na prawdę długo a czasem jeśli ma się szczęście to można je znaleźć na prawdę szybko a nawet ominąć niektóre procedury .Ja przez 6 lat mieszkania na terenie Niemiec i szukając mieszkania przerobiłam już oj trochę agencji i osób prywatnych i powiem Wam ,że czasem to szlag mnie trafiał bo np.wszystko pasowało ale wygrał Niemiec bo proste jest Niemcem albo np. w ogóle nie szło się doczekać odpowiedzi od agencji … Ostatnie mieszkanie ,w którym dziś mieszkamy udało nam się wynająć od osoby prywatnej i wiecie co nawet nas dobrze nie sprawdzała z zarobków ,nie chciała papierków poza dowodami osobistymi .Pytając czemu nie chce odpowiedziała ,że nas polubiła ,że wydajemy się sympatyczną rodziną .Więc kochani szczęście tutaj na prawdę się przyda . Trzymam za Was kciuki aby Wam go nie brakowało i abyście znaleźli szybko swoje mieszkanku tutaj czy przyjazny pokoik .

Jeśli wpis się Wam podobał i chcecie takich więcej to koniecznie dajecie mi o tym znać w komentarzu i udostępnijcie go u siebie a będę starać się tworzyć ich dla Was więcej .

Będzie mi też bardzo miło jeśli napiszecie jak u Was wyglądał temat z wynajęciem mieszkania w DE .

You may also like

Comment (1)
 1. […] Wyjazd do Niemczech -Najważniejsza rzecz czyli mieszkanie . […]

  Reply

Post A Comment

Your email address will not be published.