Emigracje

SCHUFA – Co to takiego ? 

By

SCHUFA – Co to takiego ? 

Jeśli planujesz wyjazd do Niemiec albo jesteś na terenie tego Państwa od niedawna to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie .Wiadomo ,że zmiana kraju wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania a w Niemczech aby wynająć mieszkanie czy dom w 90 procentach potrzebny będzie Ci dokument zwany Schufą . Dlaczego akurat te 90 procent? bo jak to w życiu zdarzają się wyjątki to i tutaj też zdarza się ,że wynajmujący nie poprosi Cię o ten dokument ale lepiej bądź przygotowany tym bardziej jeśli mieszkanie wynająć chcesz przez agencję a nie od osoby prywatnej .

Oczywiście Schufa jest dokumentem ,który potrzebny może być w wielu innych miejscach np. gdy będziesz kupować samochód albo telewizor na raty itd .

W głowie teraz pytanie co to jest za dokument i dlaczego jest potrzebny ? 

Najprościej będzie jak powiem że Polskim odpowiednikiem Schufy jest biuro Informacji Kredytowej czyli w skrócie: BIK. . Nasze dane są zbierane np. już w momencie zakładania przez Was konta bankowego w Niemczech.

Jak działa Schufa?

Schufa zajmuje się gromadzeniem danych dotyczących wszystkich naszych zobowiązań finansowych w Niemczech, takich jak:

  • kredyty i pożyczki
  • zakupy na raty
  • abonamenty
  • karty kredytowe
  • debety
  • dane z kont bankowych

Schufa sama nie zajmuje się pozyskiwaniem danych. Gromadzi i przetwarza informacje, które uzyskuje od swoich partnerów.

Do partnerów Schufa należą:

banki, Kasy Oszczędnościowe (Sparkassen), sklepy, firmy leasingowe, rejestr dłużników, firmy telekomunikacyjne i windykacyjne oraz towarzystwa ubezpieczeniowe.

Schufa nie współpracuje i nie gromadzi danych od pośredników kredytowych.

Scoring Schufa -czyli zdolność kredytowa 

Schufa na podstawie zebranych przez siebie danych oblicza nasz Schufa Scoring, czyli prościej mówiąc naszą zdolność kredytową. Wynik ten jest następnie używany przez różne niemieckie instytucje, które decydują o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku o kredyt. Schufa aktualizuje nasz Scoring co kwartał.

Schufa za pomocą Scoringu prognozuje, czy będziemy mieć problem ze spłatą zobowiązań czy nie. Scoring wynosi od 0% do 100% — im wyższy, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy kredy czy wynajmiemy mieszkanie, albo kupimy coś na raty .

Jak uzyskać Schufa i ile trzeba czekać?

Wypis z Schufa można uzyskać na 4 sposoby:

  1. Za pośrednictwem naszego banku ale uwaga tutaj trzeba pójść i zapytać bo nie każdy bank oferuje taką usługę .
  2. Złożyć wniosek online na stronie Schufa .
  3. U partnerów Schufa. Ich listę znajdziesz tutaj 
  4. Możemy też skorzystać z opcji „MeineSchufa Kompakt“. Jest to rodzaj abonamentu, dzięki któremu w każdej chwili możemy mieć wgląd w naszą Schufa. Jego koszt to: 9,95 EUR za aktywację + 3,95 EUR miesięcznie. Pierwszy miesiąc jest darmowy. Musimy podpisać umowę na rok. Jeśli nie chcemy po roku korzystać z abonamentu, należy miesiąc przed wypowiedzieć umowę.

Schufa za darmo

Raz w roku mamy prawo uzyskać wyciąg z Schufa za darmo. W tym celu należy złożyć WNIOSEK   i wysłać go do Schufa razem z kopią dowodu osobistego.

 

JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ TEN WPIS PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, GDY:

💖  polajkujesz go albo udostępnisz
💖  zostawisz po sobie ślad w formie komentarza
💖  zaobserwujesz mojego Facebooka oraz Instagrama 

 

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.