Emigracje

Wyprawka do Niemieckiej szkoły Gesamtschule klasa 5  – co powinno się w niej znaleźć ?.. Lista przyborów .

By

Wyprawka do Niemieckiej szkoły Gesamtschule klasa 5  – co powinno się w niej znaleźć ?.. Lista przyborów .

 

Wyprawka do szkoły nigdy nie jest identyczna  ponieważ różni się w zależności od

 • rodzaju szkoły ,to znaczy czy to szkoła podstawowa czy wyższa
 • kraju w którym mieszkamy
 • wieku dziecka ,w zależności do której klasy idzie po wakacjach

Zakup wszystkich  przyborów oraz akcesoriów szkolnych to nie mały wydatek wydatek. W Niemczech jeśli pobieracie zasiłki z Państwa typu ALG 2  bądz Wongeld  to można starać się o dodatek na wyprawkę szkolną zwany ANTRAG AUF LEISTUNGEN FUR BILDUNG UND TEILHABBE  . Dodatek ten wynosi w Landzie NRW w miesiącu sierpniu 100euro na dziecko oraz na drugie półrocze w miesiącu styczniu bądz lutym 50 euro na dziecko .Więcej informacji znajdziecie na ten temat wpisując w wyszukiwarkę internetową nazwę tego Antragu .

Okej no to podpowiedziałam Wam jak zdobyć troszkę kasiorki na tą wyprawkę a teraz lecimy i omawiamy ją.

Po pierwsze uważam ,że dobrym pomysłem podczas wybierania plecaka, piórnika czy innych przyborów warto wziąć pod uwagę zainteresowania oraz upodobania naszego dziecka i najlepiej aby pomagało w kompletowaniu tej wyprawki.  Nauka dla niego będzie o wiele przyjemniejsza, jeśli będzie miał swoich ulubionych bohaterów bajek ze sobą w szkole.

Po drugie najlepiej jeśli zaczniemy rozglądać się po sklepach za przyborami już na początku wakacji .Tym bardziej jeśli mamy kilkoro dzieci . Rozglądajmy się po różnych sklepach .W dzisiejszych czasach przybory szkolne możemy kupić już praktycznie wszędzie nie tylko jak to kiedyś ,kiedyś za moich czasów gdy chodziłam do szkoły księgarni .Teraz są one dostępne w sklepach takich jak Lidl, Kaufland, Netto , Real itd . Uważam ,że to bardzo fajny plus bo takie duże ,sieciowe sklepy oferują nam fajne ceny .

Kolejny plusik dzisiejszych czasów to Internet i dostępność do niego oraz sklepów internetowych a tam w Niemczech mamy wszystko  z szybką dostawą do naszego dom  np na Amazon.de

Okej to startujemy .Co powinna zawierać wyprawka do 5 klasy Martynki Gesamtschule w NRW 

Plecak czy tornister ? Oto jest pytanie 

W sprzedaży dostępne są plecaki i tornistry a nawet tornistro-walizki serio serio mówię . My stawiamy od zawsze na plecak. Dlaczego ? bo wydaje się najwygodniejszym rozwiązaniem . Najważniejsza kwestia dla mnie to aby ważył jak najmniej , bo nie chcę dopuścić do tego aby kręgosłup Martynki był nadmiernie obciążony. Tornistry już same w sobie bywają ciężkie a co dalej jak wpakujemy do niego jeszcze pełno przyborów ? Tym bardziej ,że w Niemczech dzieci każdego dnia noszą nie mało w swoich plecakach .

Nasz plecak kupiliśmy w Polsce za cenę ok 300 zł .Cena dotyczy samego plecaka nie był w zestawie z piórnikiem czy workiem na sport .

Pora na podręczniki i zeszyty.

Tutaj w Niemczech to jest tak ,że wszystko zależne jest od Landu , miasta ,szkoły .We wcześniejszej szkole Martynki kupowałam 3 książki ,takie z ćwiczeniami a resztę dostawała ze szkoły po czym na koniec roku szkolnego musiała zwrócić je . Zeszyty dostawała też ze szkoły a ja jako rodzic płaciłam raz na półrocze 30 euro na ksero i zeszyty .W obecnej szkole zeszyty kupuje sama a na część książek płaciłam przelewem pieniądze i dla mnie to fajne rozwiązanie ,że szkoła zakupuje książki .Ja nie muszę biegać po księgarniach i szukać .

Jeśli chodzi o zeszyty to potrzebne jest 

 • 5  dużych zeszytów w linie nr.25 – linierte Hefte Nr.25
 • 3 duże zeszyty w kratke nr.26 – karierte Hefte Nr.26
 • 2 małe zeszyty w linie A5 -liniertes Heft DIN-A 5
 • 1 mały zeszyt w kratkę A5 -karierte Heft DIN-A 5
 • 1 zeszyt do języka Angielskiego DIN-A 5 -Vokabelheft DIN-A5

Oprócz zeszytów potrzebne są jeszcze teczki do wpinania kserówek czyli Schnellhefter . Potrzeba 10 sztuk w różnych kolorach .We wcześniejszych szkołach na rozpisce z przyborami miałam zaznaczone jaki kolor kupić do danego przedmiotu .W tej szkole tego nie ma .

Do notatek dziecka w szkole informacyjnych potrzebny jest Collegeblock czyli zeszyt z dziurkami takimi wiecie do wpięcia . We wcześniejszych szkołach kupowaliśmy tak zwany Hausgabenheft czyli dzienniczek ucznia .Tutaj już tego nie ma .

Przechodząc dalej potrzebne są jeszcze okładki na książki i jest podany dokładny rozmiar czyli 26na54,5 cm .Musi to być dokładnie taki rozmiar aby okładki pasowały na książki ,które dziecko dostanie ze szkoły .Okładki najlepiej szukać w księgarni.

 Okładki ale i naklejki.

Niemieckie szkoły bardzo zwracają uwagę na to aby każda książka miała okładkę a naklejka z imieniem i nazwiskiem dziecka była na każdym przyborze szkolnym . Wszystko ma być podpisane .

Kolejne przybory jakie są potrzebne w tej szkole to 

 • kredki -Buntstifte
 • pisaki -Markierungen
 • ołówki -Bleistifte
 • czarny cienkopis -Fineliner schwarz
 • gumka do mazania -Radiergummi
 • ostrzynka -Anspityer
 • nożyczki -Schere
 • linijka -lineal
 • klej w sztyfcie -Klebestift
 • 2 różnego kolory zakreślacze -Textmarker
 • cyrkiel -Zirkus

Oczywiście też i piórnik ,który pomieści te przybory .Dla nas najlepszy to taki z oddzielnymi przegródkami na dwa bądź trzy zamki .

Na koniec rzeczy na Sport 

 • buty na sport -Hallenschuhe  -ważne aby buty miały białą podeszwę
 • odzież na sport -Sportkleidung -nie ma wymogu typu białej koszulki i czarnych spodenek .Ma to być po prostu wygodna odzież sportowa .
 • worek na rzeczy sportowe -Sporttasche
 • strój na pływanie -Schwimmkleidung

Na koniec wiadomo potrzebna jeszcze jest śniadaniówka oraz bidon na picie -Fruhtstuck .

No i to tyle co potrzebne jest dziecku do Gesamtschule w NRW .

Mam nadzieje ,że Wam troszkę pomogłam tym wpisem .

Życzę wszystkim dzieciom samych sukcesów edukacyjnych .😘😘😘

 

 

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.