Przemyślenia

W czym mogą pomóc nam nasze dzieci w przygotowaniach do Świąt -wpisblogmas nr.11

By

W czym dzieci mogą pomóc nam w przygotowaniu do Świąt -WPISBLOGMAS NR.11

Przygotowania do Świąt nabierają coraz większego tempa . Do Bożego Narodzenia zostało już tak na prawdę niewiele czasu. Myślimy nad planem jak zrobić wszystko co trzeba czyli gotowanie ,sprzątanie ,zakupy a jeszcze żeby znaleźć choć parę chwil dla dzieci by nie poczuły się odtrącone ,nie poczuły ,że nie mamy dla nich czasu .A gdyby tak połączyć przygotowania do Świąt razem z czasem spędzonym z dziećmi ?
A gdyby tak pozwolić im wkroczyć do tych przygotowań ? Zaangażować je odpowiednio w to co trzeba zrobić przecież Święta to czas najbardziej rodzinny a przygotowania do Świąt też mogą być rodzinnym czasem .

Pierogi ,pierniczki ,sałatki itd .. Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni a nasze Święta to nie jedzenie dla restauracji tylko nasz rodzinny stół . Sałatki nie muszą być idealnie pokrojone w kostki a pierogi nie muszą być idealnie zlepione .Gwarantuje Wam ,że te nie idealne będą podczas Świąt idealnymi daniami bo przygotowanymi całą rodziną .Dzieci będą szczęśliwe ,że pomagały a my spędzimy z nimi czas ,piękny czas .Oczywiście ,że przygotowywanie potraw na Święta z pomocą dzieci zajmie nam dużo więcej czasu niż gdybyśmy sami to robili ale z dziećmi będzie weselej . Pozwólmy im i sobie na to .

Wiecie w każde kolejne Święta ich pomoc stanie się tradycją a kiedyś kto wie może nasze dzieci te tradycje wniosą do swoich domów .Takie rzeczy warto pielęgnować .

Ubieranie choinki jest radością dla każdego .W dzisiejszych czasach gonimy za tym aby była piękna a co to znaczy tak na prawdę piękna choinka ? Dla mnie od zawsze to ubrana całą rodziną .

W ubieranie choinki odkąd pamiętam zawsze angażowała się moja mama .to ona czuwała nad wszystkim . Tata wieszał lampki i gwiazdę na jej czubku a my z siostrami wieszaliśmy bombki i łańcuchy .Teraz gdy sama jestem mamą również dbam o to abyśmy robili to całą rodzinką i aby były to dla nas piękne chwile .

W tym roku dziewczynki mnie bardzo zadziwiły tym jak ubierały tą choinkę .Sprawdzały gdzie są białe bombki więc skoro tutaj jest dużo białych to musimy dać teraz czerwone bo nie mogą być ciągle takie same …To słowa Olivkii a Martynka dbała aby był porządek czyli duże bombki na dole choinki a małe wyżej bo choinka jest na dole duża i tam muszą być duże bombki .Uwierzcie mi ,że dzieci tak super ją ubierały ,że ja zajęłam się podawaniem im bombek a one sobie wybierały miejsce gdzie je powieszą .Łuki super sprawdził się jako pomocnik gdy trzeba było powiesić bombki u góry na choince bo przecież my jesteśmy za małe i Łuki to będzie robił to był pomysł Olivkii .Wojtek powiesił a raczej okręcił lampki na choince a było ich mnóstwo i oczywiście powiesił czubek .Sama też bym przygotowała choinkę na Święta ale to nie byłoby to samo ,nie był by to tak super dzień .

 

Kalendarz Adwentowy to coś na co też czekają nasze dzieci ale czy tylko dzieci …. ?

.Robiąc je samemu dla nich wkładamy dużo starań a gdyby też dać się naśladować naszym dzieciom i poprosić o to aby zrobiły kalendarz dla rodziców ? ..Myślę ,że to fajny pomysł i przyznaję bez bicia ,że sama na niego nie wpadłam a olśniły mnie moje dziewczynki ,które w tym roku przygotowały przepiękne kalendarze Adwentowe i jeny jaką one dają mi radość każdego dnia gdy je otwieram a tam w każdym okienku maleńki ,piękny rysunek od dzieci .Serio poranki od razu stały się milszymi i co więcej tak jak moje dzieci codziennie rano od razu biegną do kalendarza tak i ja nie mogę się doczekać aż wrócę rano do domu i będę mogła zobaczyć co dziś czeka mnie od dziewczynek .Pierwszy kalendarz zrobiła Martyna a Olivka poszła w jej ślady .

Teraz już wiem ,że następne i następne i następne Święta zadanie kalendarzowe będą mieli wszyscy nie tylko rodzice .

sdr

 

Kolej na dom i domowe ,Świąteczne porządki .Nie wiem jak Wy ale ja sprzątam całym rokiem w domku dokładnie .Staram się co jakiś czas robić gruntowne sprzątanie a gdy idą Święta to i tak wszystko znów czyszczę .

Dzieci to nasze kopie i może warto je zachęcić aby gdy my sprzątamy w szafkach one w swoich biurkach ,gdy my porządkujemy co może już nie potrzebne i można oddać dla biedniejszych one mogą zrobić to samo ze swoimi zabawkami .W ten sposób pomogą nam w porządkach ,odciążą nas a i nauczymy ich czegoś dobrego . Wiem ,wiem ,że dzieci sprzątać nie lubią ale uwierzcie mi ,że okres Świąteczny to magiczny okres i hasło Mikołaj się teraz stara dla nas więc my możemy też się postarać zadziała . Ogłośmy też  hasło ,że teraz mamy czas na porządki a jak skończymy to czeka nas pyszne kakao i pierniki .

Pamiętajmy ile zrobimy na Święta tle zrobimy .Święta się odbędą obojętnie czy umyjemy okna czy nie oraz odbędą się też nawet wtedy gdy będzie na Wigilii tylko np. 6-8 potraw a nie 12 . One będą a w nich najważniejsze jest to aby to był czas dla nas magiczny rodzinny . 😘😘

mde

 

 

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.