Przemyślenia

Suche i wtórne utonięcie

By
Suche i Wtórne Utonięcie

Patrząc na pogodę  i to piękne słońce oraz temperaturę można powiedzieć że zagościło już lato a co za tym idzie  zaczynamy też rozmyślać o wyjeździe z dziećmi nad jezioro , morze ,basen .. Dni nad wodą wiadoma sprawa ,że w piękny słoneczny dzień to sama radość i przyjemność ale czy w tej radości zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą woda ??

Wtórne utonięcie bądz Suche utonięcie .. Zapytacie co to jest..??..
Powiem Wam że ja też nie wiedziałam że coś takiego istnieje do momentu aż zaczęłam czytać pewien artykuł i postanowiłam zagłębić się w temat . Jako rodzic ale też i jako zwykły człowiek myślę, że każdy powinien wiedzieć jak najwięcej na ten temat .

Kochani POŚWIĘĆCIE CHWILKĘ I POCZYTAJCIE

Wtórne utonięcie może wystąpić nawet 72 godziny po zachłyśnięciu się wodą.

obraz

Wtórne utonięcie, choć niewystarczająco znane, dotyczy aż 15 proc. utonięć, poczynając od zachłyśnięcia w dmuchanym baseniku, po podtopienie w pięciometrowym basenie. Gdy do dróg oddechowych i płuc dostanie się nawet niewielka ilość wody, może ona doprowadzić do niedotlenienia mózgu, a w konsekwencji do śmierci.

Nazwa samego zjawiska jest nieco myląca, ponieważ człowiek umiera nie w wyniku utonięcia, ale powikłań po podtopieniu, gdy znaczna część wody nie tylko słonej, ale również chlorowanej dostaje się do dróg oddechowych i stopniowo drażniąc narządy, powoduje ich obrzęk.

Jakie są objawy wtórnego utonięcia?

Człowiek zaczyna być senny, lekko otumaniony i wyczerpany. Może wystąpić ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem. Gdy dodatkowo pojawia się kaszel lub co gorsza w momencie zachłyśnięcia wodą doszło do wymiotów, natychmiast należy udać się z chorym do najbliższego szpitala.

– Ważne, aby pamiętać, że gdy człowiek zachłyśnie się dużą ilością wody i na pierwszy rzut oka nie widać żadnych objawów, nie należy zostawiać go bez pomocy. Zjawisko wtórnego utonięcia następuje od paru minut po incydencie do nawet 72 godzin. Może się więc zdarzyć, że człowiek jest zdrowy, czuje się świetnie, po czym po kilku godzinach zaczyna odczuwać duszność.

obraz

Dziecko utonęło we własnym łóżku. Uważaj na suche utonięcia!

To może się przytrafić każdemu dziecku! Większość rodziców zdaje sobie sprawę z ryzyka utonięcia dziecka, podczas jego zabaw w jeziorze czy na basenie. Prawie nikt nie wie o tym, że niebezpieczeństwo nie mija z chwilą wyjścia dziecka z wody.

Czym jest suche utonięcie?

W tym przypadku woda dociera do nosogardzieli, co prowadzi do skurczu krtani (dokładnie głośni). Woda dociera wprawdzie do płuc, ale bezpośrednio zablokowany przez nią proces oddychania kończy się śmiercią na skutek zatrzymania krążenia.

Mimo tego, że nadal niewielu rodziców ma świadomość tego zagrożenia, jest ono naprawdę realne – wtórne i suche utonięcia stanowią 10-15% zgłoszonych utonięć.

obraz

Co zrobić, by zapobiec wtórnemu i suchemu utonięciu?

Zgłoś się z dzieckiem do lekarza, jeśli po zabawie w wodzie zaobserwujesz u dziecka któryś z symptomów:

  • gwałtowny kaszel;
  • silne znużenie, osłabienie, ospałość, skrajnego wyczerpania;
  • problemy z oddychaniem, bardzo szybki oddech;
  • ból w klatce piersiowej;
  • objawy zaburzonego funkcjonowania mózgu: np. niewyraźna mowa, problemy z koncentracją;

Zawsze obserwuj dziecko, bawiące się w wodzie, jak i po wyjściu z niej.

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.