Przemyślenia

Zabawa w wodzie bądźmy ostrożni -Suche i Wtórne Utonięcie

By

Zabawa w wodzie bądźmy ostrożni -Suche i Wtórne Utonięcie

Woda daje nam ukojenie i relaks ,dzieci uwielbiają wypady na basen ,jezioro czy morze .Świetnie się bawią ,szaleją na całego i uśmiech na ich buźkach trwa cały czas .Jednak należy pamiętać ,że woda to też niebezpieczeństwo- to jeden z najbardziej niebezpiecznych żywiołów ,którego jeszcze nikt nie okiełzał .Spędzajmy rodzinnie czas na wypadach na basen czy jezioro ale jako rodzice bądźmy czujni i rozważni .

Dziś chciałabym przybliżyć Wam temat suchego i wtórnego utonięcia .Jestem pewna ,że wielu z Was nie ma pojęcia ,że istnieje coś takiego i jak groźne jest .Na wstępie też dodam ,że mój artykuł nie powstał po to aby Was nastraszyć ,abyście zamknęli dzieci w domu na klucz i koniec z zabawą w wodzie dla nich ,nic z tych rzeczy .Ten artykuł jest po to abyśmy jako rodzice byli jeszcze bardziej czujni gdy spędzamy czas nad wodą z naszymi maluchami oraz abyśmy wiedzieli jak reagować gdy coś zacznie się dziać .Dzięki wiedzy i szybkiej bardzo reakcji możemy uratować nasze bądź czyjeś dziecko .⚠️

Warto zagłębić się w temat i poczytać o tym . Myślę że każdy rodzic powinien wiedzieć jak najwięcej na ten temat .⚠️

⚠️Kochani POŚWIĘĆCIE CHWILKĘ I POCZYTAJCIE⚠️

 

Wtórne utonięcie może wystąpić nawet 72 godziny po zachłyśnięciu się wodą.⚠️

Wtórne utonięcie, choć niewystarczająco znane, dotyczy aż 15 proc. utonięć, poczynając od zachłyśnięcia w dmuchanym baseniku, po podtopienie w pięciometrowym basenie. Gdy do dróg oddechowych i płuc dostanie się nawet niewielka ilość wody, może ona doprowadzić do niedotlenienia mózgu, a w konsekwencji do śmierci.

Nazwa samego zjawiska jest nieco myląca, ponieważ człowiek umiera nie w wyniku utonięcia, ale powikłań po podtopieniu, gdy znaczna część wody nie tylko słonej, ale również chlorowanej dostaje się do dróg oddechowych i stopniowo drażniąc narządy, powoduje ich obrzęk.

Jakie są objawy wtórnego utonięcia?

Człowiek zaczyna być senny, lekko otumaniony i wyczerpany. Może wystąpić ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem. Gdy dodatkowo pojawia się kaszel lub co gorsza w momencie zachłyśnięcia wodą doszło do wymiotów, natychmiast należy udać się z chorym do najbliższego szpitala.

– Ważne, aby pamiętać, że gdy człowiek zachłyśnie się dużą ilością wody i na pierwszy rzut oka nie widać żadnych objawów, nie należy zostawiać go bez pomocy. Zjawisko wtórnego utonięcia następuje od paru minut po incydencie do nawet 72 godzin. Może się więc zdarzyć, że człowiek jest zdrowy, czuje się świetnie, po czym po kilku godzinach zaczyna odczuwać duszność.

Dziecko utonęło we własnym łóżku. Uważaj na suche utonięcia!⚠️

 

To może się przytrafić każdemu dziecku! Większość rodziców zdaje sobie sprawę z ryzyka utonięcia dziecka, podczas jego zabaw w jeziorze czy na basenie. Prawie nikt nie wie o tym, że niebezpieczeństwo nie mija z chwilą wyjścia dziecka z wody.

 

Czym jest suche utonięcie?

 

W tym przypadku woda dociera do nosogardzieli, co prowadzi do skurczu krtani (dokładnie głośni). Woda dociera wprawdzie do płuc, ale bezpośrednio zablokowany przez nią proces oddychania kończy się śmiercią na skutek zatrzymania krążenia.

Mimo tego, że nadal niewielu rodziców ma świadomość tego zagrożenia, jest ono naprawdę realne – wtórne i suche utonięcia stanowią 10-15% zgłoszonych utonięć.

Co zrobić, by zapobiec wtórnemu i suchemu utonięciu?

Zgłoś się z dzieckiem do lekarza, jeśli po zabawie w wodzie zaobserwujesz u dziecka któryś z symptomów:

  • gwałtowny kaszel;
  • silne znużenie, osłabienie, ospałość, skrajnego wyczerpania;
  • problemy z oddychaniem, bardzo szybki oddech;
  • ból w klatce piersiowej;
  • objawy zaburzonego funkcjonowania mózgu: np. niewyraźna mowa, problemy z koncentracją;

⚠️Zawsze obserwuj dziecko, bawiące się w wodzie, jak i po wyjściu z niej.⚠️

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.